MÖBLER / Bord / Bord 5484546
nr 548 4546
Bord
med låda, fanérat med intarsia i rutmönster, bronsbeslag.Rokoko, 1700-tal. Enligt uppgift Johan Jacob Eisenbletter (verksam i Stockholm 1762-1813) 60x40, höjd: 73
måndag 27 oktober 2008
Rokoko
Europeisk konststil, uppkommen i Frankrike vid ca 1725.
Rocaille
Rokokons mest karakteristiska ornament.
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Superellipsbordet